کشور سوئد، در قاره اروپا واقع شده است و بین کشور های نروژ و فنلاند قرار گرفته است. این کشور همواره یکی از مقصد های محبوب برای توریست های بین المللی به شمار می آمده که هر ساله به صورت گروه گروه به این کشور سفر می کنند تا از «پادشاهی کریستال» (Kingdom of Crystal) ، معروف ترین شیشه سازی دنیا خرید کنند و از پدیده های طبیعی این کشور مثل نورهای شمالی بازدید کنند و از کاخ و تئاتر بسیار معروف و دیدنی Drottingholm Palaca  ، کاخ kunglia Slottet و برخی دیگر از قصر ها و کلیساهای شگفت انگیز این کشور دیدن کنند.

در کنار تمامی این جاذبه های گردشگری، سرمایه گذاران خارجی به طور به خصوصی به کشور سوئد علاقه نشان میدهند چرا که کشور سوئد هشتمین درآمد سالیانه ی بالا در دنیا را دارد و چهارمین اقتصاد رقابت برانگیز جهان متعلق به این کشور است. اقتصاد این کشور بر پایه ی صنایع چوب، انرژی برقابی، آهن ، سنگ معدن، و مهندسی استوار است. به منظور جذب سرمایه گذاران خارجی ، کشور سوئد برنامه های مهاجرتی سرمایه گذاری- محور به خصوصی را طراحی کرده است تا تجار و کارآفرینان متخصص و ماهر را تشویق به سرمایه گذاری و نقل مکان به این کشور کند.

برای اینکه واجد شرایط سرمایه گذاری در این کشور باشید، باید ثابت کنید که در زمینه ی شغلی خود، تجربه بسیار زیادی دارید و پیش از این در آن زمینه کار کرده اید. علاوه بر آن باید مهارت بسیار بالایی در زبان های انگلیسی و یا سوئدی داشته باشید و ثابت کنید که تجارت و بیزنس خود را در کشور سوئد اداره خوهید کرد و حداقل نصف سهام شرکت بازرگانی متعلق به شماست.

همچنین می بایست در مورد چگونگی فروش کالا و خدمات شرکت تجاریتان در کشور سوئد توضیحاتی ارائه بدهید و تمکن مالی کافی برای تامین مخارج زندگی خود و خانواده تان در طول دو سال اول اقامتتان در کشور سوئد داشته باشید. در آخر باید ثابت کنید که پس از گذشت دو سال اول، شرکت بازرگانی شما و خانوادتان را از لحاظ مالی ساپورت خواهد کرد. نام سرمایه گذاری:

 • سرمایه گذاری تجاری، 100000 یورو ( محدودیتی وجود ندارد )
 • ویزای تجاری / مجوز اقامت بلند مدت، مدت زمان صدور سه هفته

شرایط اخذ ویزای سرمایه گذاری سوئد

سرمایه گذاری در سوئد: مهاجرت از مکانی به مکان دیگر، یا از کشوری به کشور دیگر میتواند علت های متعددی داشته باشد که کار و تجارت یکی از آنها است. در قالب این نوع مهاجرت، افراد متقاضی، اقامت دائم کشور مد نظر خود را به دست می آورند تا از طریق آن به اهداف خود از مهاجرت به آن کشور دست یابند. بنابراین، اقامت از طریق سرمایه گذاری در حقیقت یکی از اصلی ترین راه های مهاجرت از یک کشور به کشور دیگر است و هنگامی که در جست و جوی مکانی برای زندگی و سرمایه گداری می گردید، سوئد می تواند یکی از بهترین گزینه های پیش روی شما باشد.

شرایط ویزای سرمایه گذاری سوئد: این برنامه به گونه ایست که به سرمایه گذارانی که قصد زندگی و سرمایه گذاری در کشور سوئد را داشته باشند ویزای سرمایه گذاری تعلق می گیرد. در هر صورت باید گفت در صورتی که فرد متقاضی حداقل مدت زمان 5 سال در سوئد زندگی نکرده باشد و سایر شرایط را نداشته باشد، تضمینی برای کسب مجوز اقامت دائم ، با اخذ این نوع ویزا وجود ندارد. مهاجرت به سوئد از طریق سرمایه گذاری : فرد متقاضی می بایست معیار های زیر را داشته باشد:

 • تجربه زیادی در زمینه ی تخصصی خود داشته باشند و سابقه ی کارآفرینی و اداره و مدیریت کار خود را داشته باشند.
 • علاوه بر آن تسلط به زبان سوئدی و یا زبان انگلیسی میتواند امتیاز مثبتی برای متقاضی به حساب بیاید
 • متقاضی می بایست توانایی این را داشته باشد که در مورد نحوه ی فروش خدمات و کالاهای تجاری شرکت بازرگانی خود در سوئد توضیح بدهد و ثابت کند که این موارد در سوئد به فروش می رسند.
 • متقاضی باید تمکن مالی کافی برای تامین هزینه های زندگی خود و اعضای خانواده اش را طی دو سال اول اقامتشان در کشور سوئد داشته باشد.
 • متقاضی می بایست ثابت کند که تجارت مورد نظر را در کشور سوئد به قصد مهاجرت از طریق سرمایه گذاری انجام می دهد و حداقل نصف شرکت بازرگانی متعلق به وی خواهد بود.

شرایط اخذ پاسپورت سوئد از طریق سرمایه گذاری

اگر میخواهید تابعیت سوئد را کسب کنید ابتدا باید برای اعطای تابعیت درخواست بدهید. برای اینکه شهروند کشور سوئد به حساب بیایید می بایست شرایط زیر را داشته باشید:

 • حداقل 18 سال داشته باشید
 • حق و مجوز اقامت دائم در کشور سوئد را داشته باشید
 • حداقل برای مدت 5 سال متوالی در کشور سوئد زندگی کرده باشید. ( اگر شهروند اسکاندیناوی باشید 2 سال کافی است )
 • سابقه ی جرم و سوء پیشنه نداشته باشید

شرایط ممکن است با توجه به موقعیت شما متفاوت باشند. کودکان زیر 15 سال فردی که تابعیت و شهروندی کشور سوئد را کسب می کنند نیز می توانند با یک گزارش ساده شهروندی این کشور را ثبت کنند. برای درخواست این کار، می بایسد هویت خود را با استفاده از مدارک هویتی کشور محل تولد خود ثابت کنید. علاوه بر آن می بایست فرم های درخواست را تکمیل نمایید ( این فرم ها فقط به زبان سوئدی موجود هستند ) و هزینه ی 1500 کرونا ی سوئد معادل 164.63 دلار آمریکا پرداخت کنید.

قوانین کشور سوئد به افراد اجازه ی داشتن تابعیت دو گانه و چند گانه را می دهد. یک فرد با تابعیت سوئدی، در صورتی که تابعیت خارجی دیگری را کسب کند، تابعیت اصلی خود را از دست نمیدهند. به همین شکل، افراد خارجی ای که برای کسب تابعیت و شهروندی کشور سوئد اقدام میکنند تابعیت پیشین خود را از دست نمیدهند، مگر اینکه کشور زادگاهشان، تابعیت دوگانه اتباع خود را به رسمیت نشناسد.

پس از 5 سال زندگی در کشور سوئد، فرد خارجی و خانواده اش، شرایط لازم برای دریافت اقامت دائم این کشور را خواهند داشت. 5 سال پس از اخذ اقامت دائم کشور سوئد، متقاضیان می توانند برای کسب تابعیت سوئدی اقدام نمایند. مجوز اقامت از طریق خود اشتغالی: اگر شما یک فرد تاجر باشید و به دنبال اخذ مجوزی باشید که به شما اجازه ی راه اندازی کار و ایجاد روابط تجاری در کشور سوئد را بدهد، میتوانید برای دریافت مجوز اقامت از طریق “خود اشتغالی” درخواست بدهید. پس از 5 سال نیز برای دریافت تابعیت اقدام کنید.

شرایط اخذ اقامت سوئد از طریق سرمایه گذاری در املاک و خرید ملک

 هیچ محدودیت قانونی در مورد خرید ملک برای اتباع خارجی در سوئد وجود ندارد. روند انتقال املاک سریع و آسان است. ابتدا در مورد قرارداد خرید مذاکره می شود. همزمان، تأیید معامله و بررسی اموال رخ می دهد. هنگامی که توافق انجام شد و این معامله معتبر شد و اموال توسط نقشه بردار “به وضوح” مشخص شد, خریدار و فروشنده قرارداد خرید / توافقنامه (Kapeavtal) را امضا می کنند. سپس خریدار مبلغی را از 2 تا 10 درصد قیمت خرید پرداخت می کند.

پس از انتقال واقعی اموال، طرفین معامله و یا نمایندگان آنها ملاقات می کنند و هزینه های خدمات، اجاره، سود , مزایا و حق بیمه را پرداخت می کنند، و هر وام مربوط به اموال را تصدیق می کنند (در صورت موافقت) و خریدار قیمت خرید خالص را به صورت نقدی پرداخت می کند. در این مرحله فروشنده یک لایحه فروش (Kapebrev) را امضا می کند، که انتقال مالکیت ملک کاملا صورت گرفته است و مبلغ کل خرید پرداخت شده است.

معامله زمانی رسمی می شود که خریدار صورتحساب فروش را به اداره ثبت اسناد و املاک می فرستد و معامله عمومی می شود و دولت انتقال را تایید می کند. در سوئد، خرید یک ملک مسکونی معمولا فقط با یک کارگزار یا مشاور املاک هم انجام می شود و لزوما نیازی به وکیل نیست. 14 روز طول می کشد تا روند ثبت مالکیت در سوئد تکمیل شود. اساسا خود فرایند خرید متفاوت است، زیرا خریداران بالقوه پیشنهاد خود را به روش عادی می دهند. این روش پیشنهاد ممکن است به این معنی باشد که مشاوراملاک اجازه دارد بیشترین قیمت را به پیشنهاد دهندگان اطلاع دهد، که تلاشی برای افزایش قیمت است.

در دانمارک ما فقط اجازه مناقصه بسته را داریم، جایی که هر یک از خریداران بالقوه، بدون دانستن مبالغ ارائه شده توسط سایر داوطلبان، پیشنهاد خود را ارائه می دهند. اگر به خرید یک ملک علاقه مند هستید، بهتر است برای شروع از مشاور املاک در مورد نحوه پیشنهاد قیمت برای این ملک بپرسید، زیرا روش های خاص تر مناقصه معمولا به فروشنده و مشاوراملاک بستگی دارد. مهاجرین باید توجه داشته باشند که خرید ملک در کشور سوئد اجازه اقامت یا شهروندی را نمی دهد.