شرایط اعزام دانشجو و تحصیل در سوئد

کشور سوئد با وسعت ۴۴۹،۹۶۴ کیلومتر مربع در شمال اروپا واقع شده است. این کشور از شرق با فنلاند همسایه می باشد و روابط نزدیکی با این کشور دارد. از این رو دومین زبان رسمی کشور فنلاند، سوئدی است. حتی این دو کشور از لحاظ شرایط تحصیلی، شرایط پذیرش از دانشگاه ها و شرایط اقتصادی کاملا مشابه همدیگر هستند به طوری که زبان تحصیل و تدریس در کشور فنلاند در مقطع لیسانس زبان فنلاندی و سوئدی می باشد. پایتخت سوئد استکهلم می باشد و برترین دانشگاه های اروپایی از جمله دانشگاه KTH که یک دانشگاه دولتی سلطنتی است در این شهر قرار دارد.

سیستم تحصیل رایگان در سوئد از سال 2011 حذف شده و هم اکنون دانشجویان جهت تحصیل در این کشور باید مبلغ را پرداخت کنند، همین باعث شده که عده ی زیادی قبلاً نسبت به مهاجرت به سوئد از طریق تحصیل اقدام میکردند هم اکنون به علت شرایط تحصیل رایگان در اتریش یا تحصیل رایگان در آلمان نسبت به مهاجرت به این دو کشور اقدام کنند

تحصیل در مقطع لیسانس سوئد

تحصیل در سوئد تا سال ۲۰۱۰ در تمامی مقاطع به صورت رایگان بود اما از سال ۲۰۱۱ به بعد، کیفیت مناسب خدمات ارائه شده توسط دانشگاه این کشور سبب شد تا افراد زیادی تمایل به ادامه تحصیل در دانشگاه های سوئد را داشته باشند. لذا افزایش دانشجو در مقاطع مختلف تحصیلی سبب گردید تا مسئولین دانشگاه جهت جلوگیری از کاهش خدمات آموزشی و غیر آموزشی اقدام به دریافت شهریه نمایند.

تحصیل در سوئد در مقطع لیسانس برای تمامی رشته ها به زبان سوئدی است و فرد متقاضی برای اعزام دانشجو به سوئد نیازمند تسلط کامل به زبان سوئدی می باشد.

تحصیل در سوئد در دوره مقطع لیسانس مانند سایر کشورها ۴ ساله می باشد و دانشجو پس از گذراندن ۱۸۰ واحد درسی و ۴ سال تحصیل در این کشور موفق به اخذ مدرک لیسانس می شود. هزینه تحصیل در سوئد در تمامی رشته ها بین ۷۰۰۰۰ تا ۱۶۰۰۰۰ کرون می باشد که باید به صورت سالیانه پرداخت شود. البته این هزینه تحصیل شامل هزینه خوابگاه و جای اسکان نمی شود. هزینه خوابگاه دانشجویی با هزینه زندگی ماهیانه محاسبه می گردد. هزینه زندگی در کشور سوئد به صورت ماهیانه حدود ۳۰۰۰ تا ۴۰۰۰ کرون می باشد که البته فرد متقاضی و دانشجو با داشتن اجازه ۲۰ ساعت کار در هفته (مرتبط یا غیر مرتبط) می تواند مقداری از هزینه تحصیل و زندگی و اسکان خود را تامین کند.

تحصیل در مقطع فوق لیسانس و دکترا سوئد

تحصیل در سوئد در مقطع کارشناسی ارشد و دکترا مانند لیسانس منوط به پرداخت شهریه سالانه ۷۰۰۰۰ تا ۱۶۰۰۰۰ کرون می باشد. زبان تحصیل در سوئد در تمامی رشته ها به زبان انگلیسی است و فرد نیازمند مدرک آیلتس (ارشد ۶.۵ و دکترا ۷) می باشد.

در مقطع کارشناسی ارشد و دکترا نیز موسسه حقوقی توسعه گران مهر شیراز مشکل خوابگاه را برای متقاضیان حل کرده است و فرد متقاضی بدون نگرانی در مورد موضوع خوابگاه و محل اسکان، می تواند برای ادامه تحصیل در سوئد اقدام کند. البته فرد متقاضی در ادامه تحصیل در مقطع ارشد و دکترا با اجازه ۲۰ ساعت کار در هفته می تواند هزینه خوابگاه و مقداری از هزینه زندگی خود را تضمین کند.

دانشگاه sweden university KTH سوئد

دانشگاه سلطنتی KTH سوئد یکی از برترین دانشگاه های اروپایی برای تحصیل در رشته مهندسی در سوئد است که در شهر استکهلم در پایتخت سوئد واقع شده است. تحصیل در این دانشگاه آرزوی خیلی از دانشجویان است. اما پذیرش در این دانشگاه بسیار ساخت بوده و مستلزم داشتن سابقه تحصیلی و سابقه علمی بسیار بالا می باشد.

این دانشگاه دارای ۱۱ دپارتمان می باشد. این دپارتمان ها عبارتند از دپارتمان مهندسی پزشکی، دپارتمان صنایع مدیریت، دپارتمان مهندسی برق، دپارتمان IT.

جهت تحصیل در سوئد ، زبان تدریس در دانشگاه KTH زبان انگلیسی بوده و متقاضیان می توانند رشته تحصیلی مورد نظر خود را انتخاب کرده و این رشته را به زبان انگلیسی در این دانشگاه ادامه دهند. البته موسسه حقوقی توسعه گران مهر شیراز با داشتن کادری مجرب و اساتیدی خبره در زمینه تدریس زبان انگلیسی و آیلتس متقاضیان ورود به دانشگاه KTH را در زمینه یادگیری زبان همراهی و حمایت خواهد کرد.

هزینه تحصیل در سوئد

برای تحصیل در کشور سوئد باید بودجه ی مالی خود را بررسی کنید که در این جا یک مرور کلی خواهیم داشت بر هزینه های مختلفی که باید پرداخت کنید.
هزینه های تحصیل در سوئد بسته به رشته ی انتخابی متقاضی متفاوت است. به طور کلی هزینه های متوسط برای مقطع کارشناسی ارشد حدود 129000 دلار در سال است در حالی که در مقطع کارشناسی این هزینه ارزان تر خواهد بود.
طیف استاندارد هزینه های تحصیل به طور متوسط برای رشته های مختلف در زیر نشان داده شده است؛

  • رشته علوم انسانی 80000 کرون در سال
  • برنامه های فنی و علوم طبیعی 120000 تا 145000 کرون در سال
  • رشته های معماری و طراحی 190000 تا 270000 کرون در سال

هزینه های تحصیلی برای هر رشته و در هر دانشگاه متغیر است برای اطلاع کامل از هزینه ها می توانید به مشاورین موسسه در دفاتر اصفهان، تهران و‌ شیراز تماس حاصل فرمایید.

نکته آخر این است که بعد از هزینه بر شدن دانشگاه های سوئد و در واقع عدم رایگان بودن تحصیل در سوئد و همچنین صدور بسیار سخت ویزا از طرف سفارت سوئد ، استقبال مراجعه کنندگان به موسسات اعزام دانشجو به سوئد جهت پذیرش از دانشگاه های این کشور نیز کمتر شده است و بیشتر تقاضا ها جهت تحصیل رایگان هم اکنون به سوی تحصیل در اتریش و تحصیل در آلمان رفته است.