شرایط ویزای تحصیلی فرانسه

چندین نوع ویزای دانشجویی فرانسه وجود دارد و بسته به اینکه چه مدت در فرانسه برای تحصیل در نظر دارید، شرایط ویزای تحصیلی فرانسه متفاوت است.

ویزای شینگن ( کوتاه مدت )
اگر مطالعات شما کمتر از سه ماه طول بکشد، و مطمئن هستید که دیگر در کشور نخواهید بود، پس باید به دادگاه درخواست دهید که در غیر این صورت ویزای اقامت کوتاه مدت یا شنگن شناخته شده باشد. ویزای شینگن دانشجویی رایگان است و نمی تواند تمدید شود.

ویزا برای امتحانات ورودی
اگر بخواهید برای یک یا چند امتحان ورود به دانشگاه به فرانسه یا کنکور پزشکی در فرانسه سفر کنید، می توانید ویزای تحصیلی درخواست دهید، که به سادگی به معنای ویزا برای امتحانات ورودی است. اگر امتحان خود را پاس کنید و گذرنامه بگیرید، پس از آن شما مجاز به درخواست یک مجوز اقامت تجدید پذیر، یک ساله می باشید.

ویزای موقت بلند مدت
ویزای مدرک تحصیلی به مدت یک ماه، ویزای دانشجویی موقت است که به شما امکان می دهد تا در فرانسه برای مدت شش ماه تحصیل کنید.  با این ویزای دانشجویی فرانسه شما مجبور نیستید جداگانه برای مجوز اقامت درخواست کنید.

ویزای طولانی مدت
اگر به مدت طولانی تر از شش ماه در فرانسه تحصیل کرده اید، این ویزا به عنوان، ویزای اقامت طولانی مدت و یا اقامت طولانی مدت VLT-TS شناخته می شود. ویزای اقامت طولانی مدت چیزی است که شما برای تحصیل در فرانسه به آن نیاز دارید، در صورتی که بخواهید بیش تر از شش ماه در فرانسه بمانید. ویزا به عنوان مجوز اقامت عمل می کند و تا طول مدت تحصیل شما اعتبار دارد ( معمولا 3 سال برای مدرک لیسانس، دو سال برای برنامه ی کارشناسی ارشد و چهار سال برای یک دکترا ) طول می کشد.

مدت زمان صدور ویزای تحصیلی فرانسه

مدت زمان صدور ویزای تحصیلی فرانسه با توجه به نوع ویزا مشخص می شود :

  • ویزای تحصیلی کوتاه مدت : در اکثر موارد مدت زمان صدور این ویزا 78 ساعت است.
  • ویزای تحصیلی بلند مدت : برای اخذ ویزای بلند مدت ، متقاضیان باید حداقل یک ماه پیش از عزیمت به فرانسه برای تحصیل درخواست دهند.

هزینه های اخذ ویزای تحصیلی فرانسه

  • هزینه اخذ ویزای کوتاه مدت تحصیلی یا ویزای شنگن : 60 یورو
  • هزینه اخذ ویزای بلند مدت تحصیلی : 99 یورو

مهم است بدانید که هزینه ویزای تحصیلی فرانسه غیر قابل استرداد می باشد. (در صورت نپذیرفته شدن درخواست) و در صورتی که متقاضی همسر یک شهروند فرانسوی باشد از پرداخت هزینه ویزا معاف می شود.

شرایط دریافت ویزای همراه در فرانسه

اگر خانواده شما در فرانسه است، می توانید برای ویزای همراه در صورتی که شرایط خاصی از شرایط اجازه اقامت دارید درخواست کنید تا به اقوامتان یا همسرتان در فرانسه بپیوندید. اینها به تعدادی از عوامل، مانند ملیت، نوع مجوز فرانسوی مربوط به نسبیت شما بستگی دارد و اینکه چه مدت آن فرد در فرانسه زندگی کرده است، بستگی دارد.

شما می توانید یک ویزای توریستی معتبر به مدت 90 روز به صورت رایگان دریافت کنید، اگر به سفارتخانه / کنسولگری با یک گواهی ازدواج (در صورت لزوم)، مدرک ملیت همسر خود و برنامه سفر خود را ارائه کنید. برای اقامت بیش از 90 روز، شما باید درخواست ویزای خانواده را درخواست کنید. همسر و فرزند زیر 18 ساله می توانند به اعضای خانواده شان که در فرانسه زندگی می کنند و ملیت کشورهای اروپایی را ندارند طبق این شرایط بپیوندند:

  1. عضو خانواده ای که می خواهید به آن ملحق شوید، حداقل 18 ماه (12 ماه برای الجزایری) باید در فرانسه زندگی کرده باشند،و یک مجوز اقامت معتبر برای یک سال داشته باشند.
  2. خانواده شما باید دارایی های کافی داشته باشد (مقدار برابر با حداقل دستمزد ماهانه: 1،149 یورو برای 2 تا 3 نفر؛ 1،272 یورو برای 4 یا 5 و یورو 1،387 برای یک خانواده 6 یا بیشتر).
  3. باید برای اتاق شما کافی باشد: استانداردهای فرانسوی از 22 تا 28 مترمربع برای یک زن و شوهر (بسته به اینکه کدام شهر یا منطقه شما در آن زندگی می کنید) و 10 متر مربع برای یک فرد اضافی.