شرایط  ویزای کار بلژیک

 

 

دریافت ویزای کار بلژیک ممکن است برای چندی از افراد جذاب باشد. کشور بلژیک، کشوری در اروپای شمالی است که موقعیت جغرافیایی خوبی دارد. این کشور از شمال با هلند، از جنوب با فرانسه و از شرق با آلمان همسایگی دارد. غرب این کشور نیز ساحلی بوده و به دریای شمال رسیده است. پایتخت این کشور بروکسل است که شهری بزرگ و بسیار زیبا است. دریافت ویزای کار بلژیک از این لحاظ که این کشور جزو اتحادیه اروپا بوده و علاوه بر آن عضو حوزه شینگن نیز می باشد، بسیار ارزشمند است. تنوع زبانی در کشور بلژیک بالا است. به طوری که مردم در این کشور به زبان هلندی، فرانسوی و آلمانی صحبت می کنند و علاوه بر آن اغلب به زبان انگلیسی نیز تسلط دارند. به همین خاطر کسی که ویزای کار بلژیک را بدست می آورد می تواند به هر یک از این زبان ها مسلط شود. جمعیت این کشور حدود 11.4 میلیون نفر است که به طور قطع باید برای این جمعیت بازار کار نیز مهیا باشد. براساس قوانین کار در بلژیک اغلب مردم 40 ساعت در هفته می توانند به کار مشغول باشند و شما در صورتی که ویزای کار بلژیک را دریافت کنید می توانید 8 ساعت در روز به کار مشغول باشید.

 

بررسی وضعیت ویزای کار بلژیک

 

 

افرادی که تابعیت یکی از کشورهای حوزه اقتصادی اروپا را دارند، به همراه کشورهای دانمارک، سوئیس، ایسلند، نروژ، سوئد، فنلاند و لیختن اشتاین، جهت کار در بلژیک نیازی به اخذ ویزای کار بلژیک ندارند. همچنین دانشجویان کشورهای آمریکا، کانادا، نیوزلند، استرالیا مشروط به اینکه سن آن ها بین ۱۸ تا ۳۰ سال باشد، جهت کار در تعطیلات بین ترم های دانشگاه، بدون اخذ ویزای کار بلژیک می توانند به بلژیک مهاجرت کنند. جهت اخذ ویزای کار بلژیک سه نوع ویزای کار وجود دارد: ویزای کار نوع A، نوعB  و نوع C همچنین نوعی کارت اشتغال نیز وجود دارد که در ادامه به آن ها خواهیم پرداخت.

 

 • ویزای کار بلژیک نوع A

 

این نوع ویزا تنها به افراد خارجی داده می شود که در حال حاضر در بلژیک بوده و قبلا برای مدت مشخصی با ویزای کار نوع B به صورت قانونی کار کرده باشند.  با اخذ ویزای کار بلژیک نوع A می توان به مدت نامحدود برای کلیه کارفرمایان بخش خصوصی یا دولتی به صورت تمام وقت یا نیمه وقت کار نمود. جهت اخذ این نوع ویزا، فرد متقاضی خارجی می بایست در طول ۱۰ سال اقامت مستمر در بلژیک، حداقل ۴ سال با ویزای نوع B در بلژیک کار کرده باشد. منظور از اقامت مستمر این است که فرد در طول ده سال گذشته بیش از یکسال خارج از کشور بلژیک نباشد. اخذ این نوع ویزا از اداره مهاجرت بلژیک به عهده فرد متقاضی است. برای افراد تبعه کشورهای ترکیه، الجزایر، تونس، صربستان، مونته نگرو، کزوو و بوسنی هرزگوئین شرط ۴ سال به ۳ سال تقلیل می یابد. همچنین اگر خانواده فرد متقاضی با فرد در بلژیک زندگی می کنند این مدت به یکسال تقلیل می یابد.

افراد ذیل نمی توانند برای ویزای کاری نوع A درخواست دهند:

 • افراد متخصص
 • نیروی کار ماهر
 • دانشجویان
 • کارگران و افرادی که برای آموزش به بلژیک اعزام شدند
 • اساتید یا محققان مهمان

برای درخواست این نوع ویزا علاوه بر تکمیل فرم درخواست ویزای نوعA ، می بایست اسناد قبلی مربوط به ویزای نوع B و فیش حقوقی شخص ارائه شود. در صورت رد شدن درخواست، فرد می تواند درخواست تجدید نظر کند. این درخواست نباید بیش از یکماه بعد از رد شدن ویزا ارائه شود.

 

 • ویزای کار بلژیک نوع B

 

این نوع ویزا برای یک کار معین و برای یک کارفرمای مشخص حداکثر به مدت یک سال صرف نظر از طول مدت قرارداد صادر می شود. در صورت نیاز این نوع ویزا هر سال تمدید می شود. برای اخذ این نوع ویزا کارفرما می بایست شخصا برای درخواست ویزای کار بلژیک برای شخصی که قصد استخدام  ایشان را دارد، قبل از ورود فرد به خاک بلژیک، اقدام نماید. به عبارت دیگر در این نوع ویزا کارفرما، کاری را به فردی پیشنهاد داده و از جذب فرد حمایت به عمل می آورداین نوع ویزا تنها به فرد استخدام شده این حق را می دهد تا فقط برای آن کارفرمای مشخص و برای انجام ان کار معین در بلژیک حضور داشته باشد. به عبارت دیگر چنانچه کارفرمای فرد تغییر نماید و یا موضوع فعالیت و یا وظایف شخص در  قرارداد کاری که  با آن شرکت امضاء نموده است تغییر یابد مجدد می بایست ویزای دیگری درخواست شود. در این حالت درخواست ویزای جدید حداقل باید یک ماه قبل از انقضاء ویزای موجود به اداره مهاجرت ارائه شود.

ویزای کار بلژیک نوع B برای افراد خارجی متخصص یا مدیران اجرایی در مشاغلی صادر می شود که در بازار کار بلژیک و در مرحله بعد در اروپا با کمبود نیروی انسانی مواجه هستند. سطح دستمزد سالیانه در این قراردادهای کاری منعقد شده تحت ویزای نوع B باید از حداقل مبلغ مشخصی بالاتر باشد. در سال ۲۰۱۷ حداقل حقوق ناخالص سالیانه تعیین شده در قرارداد کاری بدون در نظر گرفتن مزایای شغلی و کمک هزینه های زندگی، نباید برای نیروهای متخصص از مبلغ ۴۰۱۲۴ یورو در سال و برای مدیران اجرایی از ۶۶۹۴۲ یورو در سال کمتر باشد. همچنین اداره کار و مهاجرت بلژیک هر ساله فهرستی از مشاغلی که در بلژیک دچار کمبود نیروی متخصص هستند اعلام می نماید که کارفرمایان بلژیکی می توانند با خیال راحت و بدون بررسی مجدد بازار کار نسبت به تامین نیروی انسانی خارجی در این مشاغل اقدام نمایند. همچنین برای افرادی که برای بار اول از طریق ویزای نوع B استخدام می شوند ارائه گواهینامه های پزشکی که از اعتبار آنها بیش از سه ماه نگذشته باشد، الزامی است. ویزای کار نوع B این اجازه را به کارفرمایان می دهد که نیروی متخصص مورد نیاز خود را از خارج از کشور جذب نمایند به عبارت دیگر، نیروهای متخصصی که به روشی دیگر از قبل به کشور بلژیک وارد شده اند را پوشش نخواهد داد. همچنین اگر فردی خارجی ویزای کار نوع B داشته باشد اعضای خانواده ایشان شامل همسر و فرزندان نیز اجازه کار در بلژیک را خواهند داشت.

 • ویزای کار بلژیک نوع C

 

این نوع ویزا برای افرادی است که در حال حاضر در بلژیک به صورت موقت اقامت دارند مانند دانشجویان، پناهجویان که هنوز درخواست پناهندگی آنها در حال بررسی است، اعضای خانواده سفیران و غیره . این نوع ویزا حداکثر به مدت ۱۲ ماه صادر خواهد شد و فرد می تواند بر اساس این نوع ویزا برای کلیه کارفرمایان به صورت تمام وقت یا پاره وقت با قرارداد با مدت معین یا با مدت نامعین کار نمایند. کارفرمایان نیز می توانند بدون نگرانی نسبت به استخدام این افراد تا پایان مدت اعتبار ویزای کار بلژیک آنها اقدام نمایند. این نوع ویزا تحت شرایط خاصی قابلیت تمدید دارد.

 

کارت شغلی (پروانه کار)

 

افرادی که قصد خود اشتغالی یا راه اندازی کسب و کاری را در بلژیک دارند می توانند با دریافت کارت شغلی، کاری را در بلژیک آغاز نمایند و ویزای کار بلژیک را دریافت نمایندعموما کارت اشتغال به مدت ۲ سال و حداکثر ۵ ساله صادر می شود. با دریافت کارت اشتغال، همراهان شخص (همسر و فرزندانهم می توانند در بلژیک اقامت داشته باشند. هزینه صدور کارت اشتغال در حدود ۱۴۰ یورو می باشد. اگر از ایران بخواهید برای اخذ کارت اشتغال اقدام نمایید، باید همزمان با درخواست کارت اشتغال،  درخواست اقامت در بلژیک را همراه با مدارک لازم ارائه نمایید. در صورتی که در بلژیک اقامت داشته باشید کارت اشتغال حداکثر به مدت زمان اقامت شما در بلژیک صادر خواهد شد.

 

 

مدارک مورد نیاز برای ویزای کار بلژیک

 

 

برای دریافت ویزای کار بلژیک مدارکی مورد نیاز است که ارائه آنها به صورت کاملا صحیح امکان موفقیت و شکست شما در دریافت ویزای کار بلژیک را فراهم می آورد. این مدارک برای انوع ویزای کار بلژیک، متفاوت است. ارائه قرارداد استخدام در یک شرکت بلژیکی و ارائه تمکن مالی و صورت حساب بانکی 6 ماهه گذشته شخص عموما مورد نیاز است.

مدارک مورد نیاز برای ویزای کار بلژیک نوع A:

    • فرم درخواست ویزای کار بلژیک نوع A
    • مدارک دال بر اجازه اقامت فرد در بلژیک
    • در صورت داشتن اجازه کار نوع B ارائه آن نیز نیاز است 

 

مدارک مورد نیاز برای ویزای کار بلژیک نوع B:

   • گواهی سلامت شخص که نشان دهنده عدم منع کار شخص باشد
   • موافقت نامه ارائه شده از اداره مهاجرت جهت فعالیت شخص در بلژیک
   • ارائه فرم حاوی اطلاعات چگونگی اجازه اقامت شخص در بلژیک

 

مدارک مورد نیاز برای ویزای کار بلژیک نوع C:

 • فرم حاوی مشخصات محل اقامت شخص که تایید شده باشد
 • ارائه فرم درخواست کار شخص
 • مدارک نشان دهنده مجوز اقامت کنونی شخص
 • تاییدیه اداره اتباع خارجی که حاوی تاریخ اقامت شخص متقاضی باشد