مهاجرت کاری به کشور اتریش همواره یکی از بهترین راه های ورود به اروپا محسوب می شود. امروزه بسیاری از متقاضیان مهاجرت کاری، گزینه کار در اتریش و اخذ ویزای کار در اتریش را به عنوان راهی برای اقامت دائم اروپا میدانند تا بواسطه آن آزادانه در حوزه ی اتحادیه ی اروپا سفر، زندگی و کار کنند. از نظر مشاورین و کارشناسان امور ویزای کار اتریش داشتن اطلاعات و آگاهی های لازم و صحیح برای ویزا شدن کار درکشور اتریش بسیار حائز اهمیت است.

کار در اتریش

اتریش کشوری در قلب اروپای مرکزی که از شمال با آلمان و جمهوری چک، از جنوب با اسلوونی و ایتالیا، از شرق با اسلواکی و مجارستان، از غرب با سوئیس و لیختن اشتاین مرز مشترک دارد. این کشور برطبق آمار سال 2008 مقام سوم را در امن ترین کشورهای جهان دارد. اتریش کشوری از اتحادیه اروپا و پیمان شینگن است و با داشتن جمعیتی حدود 8350000 نفر در بین کشورهای اروپائی بسیار کم جمعیت به حساب می آید. زبان رسمی مردم اتریش، آلمانیست که 98% مردم به همین زبان صحبت می کنند. کشور اتریش براساس آمار بانک جهانی پس از کشورهای سوئیس، دانمارک، سوئد، آمریکا، آلمان، ژاپن مکان هفتم کشورهای ثروتمند جهان را به خود اختصاص داده است. اتریش کشوری با ثبات اقتصادی بالا، بطوریکه نرخ تورم در این کشور پایین میباشد، همچنین افراد هزینه های اجاره مسکن یا اجاره دفتر کار را در این کشور نسبت به کشورهای اروپای مرکزی مناسب تر میدانند. متذکر میشوم که کشور آلمان همیشه به عنوان اصلی ترین شریک اقتصادی اتریش به حساب می آید و این خود فرصت مناسبی را برای افرادی که در رشته های مهندسی بخصوص رشته های برق، الکترونیک، الکتروتکنیک، مکانیک، صنایع , انفورماتیک،IT ، نرم افزار، عمران وتحصیل کرده اند فراهم می آورد تا با داشتن ویزای کار کشور اتریش یاآلمان وارد اروپا شده و موفقیت را از آن خود کنند.

روش های اخذ ویزای کار در اتریش

 • از شرایط اخذ این ویزا داشتن حداقل مدرک لیسانس و یک پیشنهاد شغلی میباشد، البته فقط داشتن پیشنهاد شغلی کافی نمیباشد و شما بایستی از کارفرما یا اسپانسر خود دعوت نامه ای نیز داشته باشید. این کارفرما خود بایستی در کشور اتریش دارای شرکت معتبری باشد تا بواسطه دعوت نامه وی شما موفق به دریافت ویزای کار در اتریش شده و به این کشور مهاجرت کنید، این ویزا اجازه اقامت و کار تا کمتر از 2 سال را به فرد اعطا میکند.

کشورهایی که جز اتحادیه اروپا هستند تقریبا قوانین کار مشابهی دارند و حتی این قوانین در مورد اعطای اقامت و تابعیت نیز مشابه هم میباشد. در همین راستا خدمات بازار کار در اتریش (AMS (www.ams.at بایستی پس از درج یک آگهی کار به مدت سه ماه در کشوراتریش و در ادامه یک آگهی سه ماهه در اتحادیه اروپا تایید نماید که هیچ نیروی کار در اتریش و در اتحادیه اروپا متقاضی شغل مورد نظر نمیباشد.

بنابراین داشتن این دعوت نامه از طرف کارفرما برای کار در اتریش امر محالی به نظر می آید، چون افرادی که پاسپورت کشور اتریش را دارند ، افراد عضو اتحادیه اروپا، دانشجویانی که فارغ التحصیل شده و مجوز پیدا کردن کار دارند همه میتوانند از این آگهی استفاده کنند. همچنین رکود اقتصادی که گریبان گیر برخی از کشورهای اروپائی شده است تمایل به کار نیروهای مجرب آنها برای کار در دیگر کشورهای اتحادیه اروپا را افزایش داده است، مسلما این امر باعث دشواری دریافت ویزای کار در اروپا از جمله اتریش شده است. چنانچه از این طریق اقدام جهتاخذویزای کار اتریش نمایید این فرآیند 5 ماه زمان میبرد و شخص پس از 4 سال کار در کشور اتریش و پرداخت مالیات به دولت این کشور، با توجه به آنکه اتریش کشور قانونمندی است، میتواند اقدام جهت اخذ اقامت دائم کشور اتریش را نماید.

شرایط ویزای کار اتریش

حال با شرایط مطرح شده اگر فکر میکنید شرایط لازم جهت دریافت این نوع ویزا و کار در اتریش را ندارید، پیشنهاد ویژه ما به شما برای آنکه بتوانید در کشور اتریش برای خود یک اسپانسر پیدا کرده و به طور قانونی در این کشور مشغول به کار شوید، اقدام جهت دریافت ویزای تحصیلی کشور اتریش است. به این ترتیب که شما بعد از ورود به کشور اتریش می توانید جهت دریافت ویزای کار اتریش اقدام کنید. توجه داشته باشید افرادی که مشغول به تحصیل در اتریش یا اروپا میباشند و یا فارغ التحصیل دانشگاه های اروپا هستند از شانس بیشتری در پیداکردن کار در اروپا از جمله اتریش بهره مند خواهند شد. از جهتی دیگر وقتی فرد، فارغ التحصیل دانشگاه های اتریش باشد به وی فرصت شش ماهه تا یک ساله ای داده میشود که جهت یافتن کار مناسب در این کشور بماند و در صورت یافتن کاری مرتبط با رشته تحصیلی، ویزای کاری به وی تعلق بگیرد.

کشور اتریش بخاطر داشتن دانشگاه های رایگان، شرایط مناسبی را برای تحصیل در این کشور برای دانشجویان خارجی فراهم آورده است و افرادی که با ویزای دانشجوئی وارد کشور اتریش شده اند اجازه کار تمام وقت را ندارند و این دانشجویان به شرط در خواست کار فرما اجازه ی کار پارت تایم را دارند. دانشجویان بعد از گذراندن دوره زبان در مقطع کارشناسی اجازه 10 ساعت کار در هفته و در مقطع لیسانس تا دکترا اجازه 20 ساعت کار را دارند. متذکر میشم هزینه زندگی در کشور اتریش حدودا ماهی 700تا 800 یورو می باشد، که این هزینه برای هر شخصی نسبتا متفاوت است.

 • روش دیگر جهت اخذ ویزای کار اتریش راهی است که به شما فرصت شش ماهه ای جهت جستجوی کار اعطا میکند. شما جهت دریافت ویزای کار اتریش در این روش، به 70 امتیاز از 100 امتیاز احتیاج دارید. شما با موافقت اصولی اداره کار اتریش به مدت شش ماه وارد کشور اتریش میشوید و شش ماه فرصت دارید که اقدام برای گرفتن کار کنید.

قابل ذکراست که جمعیت زیادی از شهر وین را غیر اتریشی ها تشکیل میدهند. بنابراین تبعیض نژادی دراین کشور خیلی محسوس نیست و این سبب میشود که افراد در پیداکردن کار دچار مشکل نشوند. البته دانستن زبان آلمانی در اتریش فرصت های شغلی بسیار مناسب تری را برای فرد، نسبت به خارجی هایی که زبان نمیدانند فراهم میکند. پس از اعطای کار مورد نظر و عقد قرارداد با کارفرما، مدارک شما برای صدور اجازه کار به اداره کار مربوطه فرستاده خواهد شد بعد از موافقت قانونی، کارت اقامت کشور اتریش (Rot-Weiß-Rot – Karte) کارت (قرمزسفیدقرمز) برای مدت 12 ماه برای شخص صادر میگردد. خانواده از ابتدا بواسطه این نوع ویزا امکان همراهی شما را ندارند، ولی پس از دریافت این کارت توسط شما، میتوان اقدام برای اخذ ویزای کشور اتریش برای آنها نمود.

شایان ذکر است که پس از یکسال میتوان برای plus) Rot-Weiß-Rot – Karte) در خواست داد. از مزایای داشتن این کارت این است که شما همچون یک اروپایی میتوانید دسترسی نامحدود به بازار کار داشته باشید.

متذکر میشوم فردی که به روش اولذکر شده در بالاموفق به اخذ ویزای کار در اتریش شود ، برای وی EU blue kard صادر میشود. حال اگر فرد دراین فرصت دو ساله حداقل 21 ماه را در کشور اتریش مشغول به کار باشد، میتواند درخواستplus) Rot-Weiß-Rot – Karte) را بدهد.

امتیاز بندی برای اخذ ویزای کار اتریش

سن

 • سن۲۰ تا ۳۵سال تمام ۲۰ امتیاز
 • سن ۳۵ تا ۴۰ سال تمام ۱۵ امتیاز
 • سن ۴۰ تا ۴۵ سال تمام ۱۰ امتیاز

مدرک تحصیلی

 • مدارک تحصیلی کارشناسی و کارشناسی ارشد ۲۰ امتیاز
 • مدرک تحصیلی دکترا۴۰ امتیاز
 • فارغ التحصیلان رشته های فنی و مهندسی، کامپیوتر۳۰ امتیاز
 • فارغ التحصیل کارشناسی یا کارشناسی ارشد از دانشگاه های اتریش۱۰ امتیاز
 • داشتن کارهای تحقیقاتی و ثبت اختراع ۲۰ امتیاز

مدرک زبان

 • داشتن مدرک زبان آلمانی یا انگلیسی بصورت مبتدی یا پیشرفته ۵ تا ۱۰ امتیاز

سابقه کاری

 • سوابق کاری به ازای هر سال ۲ امتیاز (حداکثر ۲۰ امتیاز)
 • اگر حداقل شش ماه سابقه کار در کشور اتریش داشته باشید ۱۰ امتیاز