می باشد و اشخاص در صورت داشتن شرایط می توانند از امکانات این ویزا بهره مند شوند. افرادی که از شرایط مالی نسبتاً خوبی برخوردار هستند سرمایه گذاری در استرالیا گزینه بسیار مناسبی برای ایشان فراهم است. شرایط  یا کار آفرینی در استرالیا از ابتدای ماه ژولای ۲۰۱۲ تغییرات زیادی کرده است.

از ماه ژولای ۲۰۱۲ میلادی به بعد به جای ویزاهای سرمایه گذاری در استرالیا قبلی‌ (۱۶۳،۱۶۴،۱۶۵…) ویزای ۱۸۸ داریم که خود شامل ۳ زیرگروه می باشد.

یکی از این ویزا ها ویزای کار آفرینی در استرالیا می باشد که معادل ویزای ۱۶۳ قبلی‌ هست، دیگری ویزای سرمایه گذاری معمولی‌ و زیرگروه دیگر ویزای سرمایه گذاری ویزا های زیادی هست. این روش آخر نیاز به ۵ میلیون دلار سرمایه گذاری دارد و تا هم اکنون اغلب شهروندان چینی‌ و هندی این ویزا را گرفته‌اند.

برای ویزای ۱۸۸ از نوع کارآفرینی در استرالیا که اکثر ایرانیان از این طریق جهت سرمایه گذاری در استرالیا ویزا میگیرند، فرد بایستی شرایط زیر را داشته باشد:

– سن شخص باید کمتر از ۵۵ سال (مگر اینکه ایالت استثنا قائل شود). نکته قابل توجه این که در حال حاضر ایالت های استرالیا جنوبی و استرالیا غربی در موارد زیادی شرط سنی‌ را برای افراد ۵۵ به بالا قبول می کنند.

-فرد بایستی از یکی‌ از ایالت‌های استرالیا اسپانسرشیپ بگیرد.

– این نوع ویزا طبق سیستم پوینت تست (امتیاز بندی) می باشد و فرد بایستی ۶۵ امتیاز کسب کند. امتیاز بندی در ویزا سرمایه گذاری استرالیا با ویزای مهارتی (اسکیل) متفاوت است.

امتیاز بندی ویزای سرمایه گذاری استرالیا

سن، مدرک تحصیلی‌ یا فنی‌، زبان انگلیسی‌، میزان سرمایه، میزان گردش مالی، سابقه صادرات کالا، اختراع و ابتکار، سابقه مدیریت، سابقه سرمایه گذاری.

-توجه داشته باشید در اینجا بر خلاف ویزای مهارتی، داشتن نمره زبان شرط نیست.

خوشبختانه آوردن امتیازات برای ویزای سرمایه گذاری استرالیا خیلی‌ سخت نیست. مثلا اگر کسی‌ ۳۹ ساله باشد، ۲۵ امتیاز می آورد و اگر میزان سرمایه ایشان ۲/۲۵ میلیون دلار باشد آن هم ۳۵ امتیاز می آورد. کسانی‌ که سن بالاتری دارند و سرمایه کمتر، می توانند امتیازات لازم را از بقیه موارد بالا به دست آورند.

– در ویزای سرمایه گذاری استرالیا گردش مالی بایستی حداقل ۵۰۰ هزار دلار در ۲ سال از ۴ سال اخیر باشد (قبلا ۳۰۰ هزار دلار بود). از آنجا که نرخ دلار در ایران در ۴ سال اخیر خیلی‌ عوض شده کسانی‌ که با نشان دادن این گردش مالی با توجه به دلار فعلی‌ مشکل دارند، می تواند گردش مالی خودشان را در ۳ یا ۴ سال پیش که دلار به مراتب ارزانتر بود نشان بدهند.

– حداقل سرمایه فرد در ویزای سرمایه گذاری استرالیا بایستی ۸۰۰ هزار دلار باشد (قبلا ۵۰۰ هزار دلار بود). این سرمایه می تواند شامل اموال منقول و غیر منقول باشد. زمین، خانه، پول، ماشین و…

تا اینجا ویزای ۱۸۸ کارآفرینی توضیح داده شده بود.

و اما در روش ۱۸۸ سرمایه گذاری معمولی‌:

  • دیگر گردش مالی مطرح نیست
  • فرد و همسرش بایستی حد اقل ۲/۲۵ میلیون دلار سرمایه داشته باشند (در ۲ سال از ۵ سال اخیر).
  • سابقه مدیریت زیاد
  • تایید سرمایه گذاری توسط ایالت
  • تعهد به سرمیه گذاری در ایالت
  • فرد یا همسرش بایستی یکی‌ از شرایط زیر را نیز داشته باشند: یا اینکه در یک بیزینس که ارزشش بالای ۱/۵ میلیون دلار هست سابقه مدیریت در یک سال اخیر را داشته باشند و یا اینکه ۱۰ درصد یک بیزینس در یک سال اخیر به نام شان باشد.

مراحل کار اخد ویزای سرمایه گذاری :

۱- مرحله نوشتن اسم شما در لیست ‌ای او آی (EOI) (به شرط اینکه ۶۵ امتیاز داشته باشید)

2- مرحله اقدام کردن برای اسپانسرشیپ ایالتی‌

این مرحله حدوداً ۲-۳ ماه به طول می‌ انجامد و بعضاً شاید این مدت کمتر باشد. برای این مرحله مدارکی مثل صفحه اول پاسپورت، ترجمه شناسنامه، رزومه ، براورد دارایی ها شامل بیزینس و سایر مال و اموال، و از همه مهمتر نوشتن بیزینس پلان لازم است.

چنانچه جواب ایالت مثبت بود وارد مرحله بعد می‌شویم.

۳-مرحله سوم یعنی‌ وقتی‌ که جواب ایالت مثبت بود و نام شخص توسط اداره مهاجرت انتخاب شده و از شما می خواهند مدارکتان را بفرستید. این مرحله پایانی هست و در واقع طولانی ترین مرحله هست. و در پایان این مرحله به شما ویزا می دهند. در حال حاضر بطور متوسط این مرحله ۶ تا ۱۳ ماه طول می‌کشد.

هزینه های ویزای سرمایه گذاری در استرالیا :

شما ۳ گونه هزینه دارید:

ا- هزینه‌های مربوط به اداره مهاجرت و اسپانسرشیپ ایالتی‌ :

  • هزینه اسپانسرشیپ برای بعضی‌ ایالتها مجانی‌ هست ولی‌ بعضی‌ هزینه اندکی دریافت می کنند. (از700-300دلار)
  • هزینه اداره مهاجرت:

بخش اول : هزینه ویزا اپلیکیشن – 4675 دلار برای متقاضی اصلی و 2340دلار برای وابستگان بالای 18 سال و 1170 دلار برای وابستگان زیر 18 سال (در حال حاضر)

بخش دوم : این هزینه در صورتی‌ از شما گرفته می شود که شما متأهل باشید و شما یا همسر یا فرزندان بالای ۱۸ سالتان تا قبل از اینکه ویزای شما صادر شود نتوانند نمره ۴/۵ در امتحان آیلتس بیاورند. اگه نمره ۴/۵ بیارند این هزینه را از شما نمی‌گیرند.

این ارقام اداره مهاجرت ممکن است در زمان اقدام شما افزایش یابد. کما این که از 19 آپریل 2014 مبلغ 1.08 درصد از کل هزینه های دولتی پرداختی برای پرداخت باCredit card اضافه شد. به عنوان مثال برای یک خانواده 3 نفره با فرزند کمتر از 18 سال که بایستی 8185 دلار هزینه اپلیکیشن پرداخت کند، مبلغ 89 دلار اضافه خواهد شد.

ب- هزینه‌های دیگر: هزینه نوشتن بیزینس پلان، معاینات پزشکی‌، سؤ پیشینه، امتحان زبان ، ترجمه مدارک و غیره.

برای نوشتن بیزینس پلان شما خودتان ممکن هست بتوانید اینکار را بکنید ولی‌ ما نیز می توانیم شرکت هایی را به شما معرفی کنیم و بعداً در زمینه تأسیس بیزینس هم میتوانند به شما کمک کنند.